Kategorie
- Opakowania z pulpy drzewnej (4)
- Naczynia i sztućce bambusowe (7)
- Opakowania do zgrzewu z pulpy papierowej - ECO (12)
- Opakowania z PLA (26)
- Opakowania z powłoką PLA (14)
- Opakowania i sztućce drewniane (68)
- Opakowania z trzciny cukrowej (99)
- Naczynia z liści palmowych (16)
- Opakowania z trzciny cukrowej i bambusa (3)
- Opakowania papierowe (158)
- Opakowania szklane (12)
- Torby papierowe i bawełniane (122)
- Słomki ekologiczne (21)
- Pudełka kartonowe i opakowania tekturowe (47)
- Kompostowalne worki na odpady (5)
- Kubki na kawę wielokrotnego użytku (3)
Dostępność
Cena
- od do
Jednorazowe naczynia to najwygodniejsza forma opakowań i sztućców używanych głównie na imprezach plenerowych, piknikach czy przy zakupie żywności na wynos. Jednak w dobie postępującej degradacji środowiska, rosnącej góry plastikowych śmieci, parlament Europejski zdecydował się wydać zakaz produkcji tychże opakowań, by chociaż w części ograniczyć zanieczyszczanie środowiska.
Surowce odpowiednie na opakowania ekologiczne
Jak wiadomo opakowania jednorazowe są konieczne chociażby ze względów higienicznych, dlatego producenci wyszli naprzeciw konsumentom i rozpoczęli badania nad pozyskiwaniem surowca na jednorazowe opakowania z roślin, a konkretnie z odpadów pozostałych po przystosowaniu produktu roślinnego do spożycia. Są to części roślinne, które nie nadają się już do jedzenia, ale mogą posłużyć jako wsad do kompostu, przyczyniając się tym samym do powstania pełnowartościowej ziemi, znakomicie nadającej się do uprawy roślin organicznych. Należą do nich resztki trzciny cukrowej, oraz skrobia z kukurydzy, ziemniaków czy soi.Zdecydowaną zaletą naczyń wykonanych z pozostałości roślinnych jest ich 100% nieszkodliwość dla środowiska. Każdy produkt wykonany jest w technologii całkowicie wykluczającej udział i produkcję szkodliwych substancji. Do tego typu naczyń zaliczymy tak zwane bagassy, czyli naczynia z resztek trzciny cukrowej.
Czym są bagassy?
Surowiec ten pozyskiwany jest z ogromnej i wieloletniej trawy zawierającej cukier. Po oddzieleniu właściwego składniki pozostają włókna - do tej pory w całości kompostowane lub palone, lecz dzięki pomysłowości ekologów, pojawiła się możliwość pełnego wykorzystania tej resztki do produkcji ekologicznych, a zarazem jednorazowych naczyń, przeznaczonych do kontaktu z żywnością. Dzięki specjalnej technologii zastosowanej podczas procesu produkcji, pozyskany surowiec można kształtować w najróżniejsze formy, najczęściej to talerze, pudełka z przykrywką lub kubeczki. Bagassa ma wiele zalet – uformowany z niej talerz lub pudełko jest szczelne, można je włożyć do mikrofalówki i zamrażarki, lecz ich czas zachowania pierwotnego kształtu jest dość ograniczony; wysoka temperatura w mikrofalówce może spowodować odkształcenia naczynia, a z kolei dłuższe przebywanie w zamrażalniku, powyżej 24 godzin, spowoduje nasiąkanie ścianek naczynia wodą i w efekcie jego przyspieszone rozkładanie się. Bagassę, ze względu na jej skład można bezpiecznie kompostować, a ponieważ produkowana jest z roślin, użyźni glebę, oddając środowisku wszystkie wartości odżywcze.
Bioplastik PLA
Innym surowcem, który pozwala na wyprodukowanie bio naczyń, z wyglądu przypominających popularny plastik, jest skrobia kukurydziana. Surowiec ten poddany specyficznej technologii produkcyjnej zmienia swoją strukturę w tworzywo - przezroczyste, giętkie i sprężyste, na pierwszy „rzut oka” nie do odróżnienia od szkodliwego plastiku czy grubej folii. Podobnie jak naczynia z bagassy, produkty z PLA są w 100% recyklingowane – po dodaniu do kompostownika rozkładają się w ciągu kilku miesięcy, w zależności od grubości ścianek i wielkości naczynia. Te produkty w pełni zasługują na nazwę „jednorazowe naczynia ekologiczne”, ponieważ nie można je traktować mikrofalówką, piekarnikiem czy niską temperaturą w zamrażalniku, ale znakomicie sprawdzą się w tradycyjnych lodówkach oraz temperaturze do +45 stopni Celsjusza. Są bardzo lekkie, dość trwałe, odporne na rozdarcia oraz nieszkodliwe dla przechowywanej w nich żywności. Najszybciej rozkładają się w warunkach podwyższonej wilgotności, oddając ziemi to, co z niej wyniosły. Wszystkie naczynia bio mają specjalne oznakowania na spodniej stronie, recyklingowane są w procesie przemysłowym, więc po opróżnieniu opakowania należy go wyrzucić do pojemnika ze śmieciami organicznymi lub mieszanymi.