Opakowania są biodegradowalne czy kompostowalne? 0
Opakowania są biodegradowalne czy kompostowalne?

Kiedy opakowanie jest biodegradowalne?

Jednorazowe opakowania biodegradowalne ulegają rozkładowi w wyniku naturalnie występujących mikroorganizmów takich jak bakterie, grzyby, glony, które produkują wodę, dwutlenek węgla i biomasę. Opakowania na wynos, które są biodegradowalne takie jak pojemniki z trzciny cukrowej, opakowania papierowe itp. ulegają znacznie szybszemu rozkładowi niż te niebiodegradowalne czyli wytworzone z tworzyw sztucznych. Do opakowań biodegradowalnych należą pudełka tekturowe na wynos bez powłoki plastikowej, torby papierowe, pojemniki na wynos z trzciny cukrowej, sztućce drewniane, foremki aluminiowe. Opakowanie jednorazowego użytku może zostać uznane za biodegradowalne pomimo tego, że nie da się jasno określić granicy czasowej, w której ma ono ulec rozkładowi. Tak więc może ulec naturalnemu rozkładowi w ciągu tygodnia, 3 miesięcy lub 30 lat. Jak szybko dane opakowanie ulegnie biodegradacji zależy od kliku czynników, takich jak światło, woda i tlen. Istotny wpływ na szybkość biodegradacji ma też wyższa temperatura. Tak więc duże zbiorniki wodne czy wysypiska śmieci nie są środowiskami, które sprzyjają biodegradacji, gdyż ile światła może dotrzeć na samo dno góry śmieci zgromadzonych na wysypisku lub na dnie oceanu?

Kiedy opakowanie jest kompostowalne?

Opakowania kompostowalne to opakowania, które ulegają rozkładowi i stają się materiałem organicznym (ściółką) nie pozostawiając po sobie żadnych toksycznych pozostałości. Rozróżnia się dwa rodzaje kompostowania: kompostowanie domowe oraz kompostowanie przemysłowe. To czy dane opakowanie nadaje się do kompostowania przydomowego czy przemysłowego powinno być zadeklarowane przez producenta na etykiecie produktu. W większości opakowania na wynos definiowane jako ekologiczne czyli te wykonane z pulpy trzciny cukrowej lub PLA przeznaczone są do kompostowania w warunkach przemysłowych czyli takich, które zapewnią ściśle określone warunki - wilgotność, temperaturę i tlen. Kompostowanie w odpowiednich warunkach sprawia, że opakowania rozkładają się szybciej i pozostawiają bogaty w składniki odżywcze materia organiczny, który jest cennym materiałem potrzebnym do wzrostu roślin.

Czy jest więc różnica pomiędzy opakowaniem biodegradowalnym a kompostowalnym?

Wszystkie jednorazowe opakowania nadające się do kompostowania są biodegradowalne ale nie wszystkie opakowania, które ulegną biodegradacji będą nadawały się do kompostowania. Opakowania biodegradowalne mogą ulec całkowitemu rozkładowi ale czasami pozostawiają po sobie toksyczne resztki, a opakowania nadające się do kompostowania nie pozostawią żadnych toksycznych związków ponieważ stały się materiałem organicznym.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium