Najczęstsze pytania - opakowania ekologiczne

Co oznacza termin odnawialne surowce?

Zasoby odnawialne to materiały, które odtwarzają się w przyrodzie w krótkim okresie czasu. Oznacza to, że po ich częściowym wykorzystaniu można je z łatwością uzupełnić. Rośliny rosną w tempie porównywalnym lub szybszym niż tempo konsumpcji. 

Materiały z recyklingu to?

Materiały z recyklingu to po prostu materiały, które były wcześniej używane, a następnie zostały ponownie użyte - a więc niezmarnowane na wysypisku śmieci.

Niektóre produkty są kompostowalne. Czy to to samo co biodegradowalne?

Pojęcia "biodegradowalne" i "kompostowalne" nie są równoważne ani zamienne. "Biodegradowalny" oznacza po prostu, że coś z upływem czasu ulegnie zepsuciu pod wpływem bakterii co jest prawdą dla większości materiałów na naszej planecie. Aluminiowa puszka jest " biodegradowalna"... jeśli poczekasz 200 lat. Ponieważ termin ten dotyczy prawie wszystkiego jest on dzisiaj znacznie nadużywany. Natomiast "kompostowanie" oznacza, że coś się rozpadnie w rozsądnym czasie, nie pozostawiając żadnych toksycznych pozostałości i bezpiecznie stanie się dodatkiem do gleby.  

Co to jest produkt kompostowalny?

Produkt kompostowalny oznacza, że ulegnie on kompostowaniu tylko w specyficznych i sztywnych kryteriach, stworzonych w kompostowalniach przemysłowych w tym ogrzewanie produktów do określonej temperatury. Podczas kompostowania, kompostowalne produkty rozpadają się na CO2, wodę, związki nieorganiczne i biomasę, które nie zostawiają widocznych zanieczyszczeń lub toksycznych pozostałości. Po tym procesie odpady zamieniają się w gęstą ściółkę odżywczą, idealną do uprawy większości roślin. Aby produkt można było nazwać przemysłowo kompostowalnym, musi on posiadać certyfikat EN 13432 lub jego odpowiednik. 

Czy kompostowalne produkty rozkładają się na wysypiskach odpadów?

Produkty kompostowalne nadają się do kompostowania w kompostowniach przemysłowych. Kompostowanie jest bardzo specyficznym procesem, który nie występuje na wysypiskach w otwartej przestrzeni ani w systemach wodnych. Mikroorganizmy, węgiel, woda, tlen i azot są zasadniczymi częściami procesu kompostowania, a czynniki te muszą występować we właściwych okolicznościach, aby kompostowanie mogło zajść. Jeśli produkty nadają się do kompostowania są umieszczane na otwartym wysypisku odpadów, w którym dostępny jest tlen. Rozkładają się z szybkością podobną do innych biodegradowalnych materiałów. Jeśli produkty nadające się do kompostowania są umieszczone na bardziej powszechnym beztlenowym składowisku, pozbawione tlenu i mikroorganizmów, wówczas zdolność do rozkładu kompostowalnych produktów ulegnie poważnym ograniczeniom. 

Czy produkty kompostowalne mogą być kompostowane w kompostowniku domowym?

Produkty kompostowalne mogą być kompostowane wyłącznie w kompostowniach przemysłowych gdzie w odpowiednich warunkach zostaną przetworzone na kompost, który następnie wróci do gleby. Kompostowanie w domu zwykle nie tworzy spójnych warunków potrzebnych takim produktom.

Czy produkty kompostowalne rozkładają się po umieszczeniu w glebie, wodzie, pozostawione na zewnątrz lub przechowywane na półce?

Nie, nie rozkładają się. Produkty kompostowalne wymagają odpowiednich warunków do kompostowania. Potrzebują ciepła, wilgoci i mikroorganizmów aby ulec całkowitemu rozkładowi, a gleba, woda itp. nie zapewniają takich warunków. 

Jeśli nie mogę oddać do kompostowalni to co mam zrobić?

W celu utylizacji zalecamy oczywiście kompostowanie, jeżeli istnieje taka możliwość, jeżeli jednak nie, to należy zutylizować je odpowiedzialnie - zgodnie z zasadami przyjętymi w twoim miejscu zamieszkania.

W jaki sposób certyfikowane są produkty kompostowalne?

Nasze produkty nadające się do kompostowania spełniają normy ASTM dotyczące kompostowalności. Są one certyfikowane przez Instytut Biodegradowalnych Produktów (BPI), który wykorzystuje oparte na badaniach naukowych standardy w celu ustalenia czy dany produkt jest kompostowalny w kompostowniach przemysłowych.

Jak utylizować opakowania ekologiczne (ulegające biodegradacji i kompostowaniu) ?

Powinno się je zbierać do brązowego pojemnika lub worka z odpowiednim opisem. Zgodnie z normą EN 13432, aby uznać produkt za kompostowalny wymagane jest, aby przynajmniej 90% opakowania ulegało degradacji podczas sześciomiesięcznego procesu kompostowania. W przypadku, gdy opakowanie składa się z różnych elementów, z których część podlega procesowi kompostowania, a pozostałe nie to takie opakowanie nie nadanie się do kompostowania. 

Jaka jest wytrzymałość temperaturowa produktów z pulpy trzciny cukrowej?

Trzcina cukrowa jest odporna na temperaturę podobnie jak papier, może być nawet umieszczona w kuchence mikrofalowej lub zamrażalniku. Tak jak w przypadku papieru wyjątkowo gorąca żywność może spowodować utratę przez trzcinę cukrową części jej wytrzymałości, ale to jeden z najlepszych kompostowalnych materiałów do serwowania potraw, które poradzą sobie z wysokimi temperaturami.

Czy produkty z trzciny cukrowej mogą być użyte do zapakowania płynów i produktów z zawartością tłuszczów?

Produkty z trzciny cukrowej dobrze znoszą płyny i są odporne na tłuszcz i przecięcia. Ale podobnie jak papier mogą stracić swoją wytrzymałość w kontakcie z gorącą żywnością lub płynami.

Co to jest PLA?

PLA lub "plastik kukurydziany" to biopolimer wytwarzany z kwasu polimlekowego (PLA), który pochodzi z roślin skrobiowych takich jak kukurydza, ziemniaki, tapioka, trzcina cukrowa. PLA wytwarzane jest z ziaren kukurydzy, które są mielone i przetwarzane w celu ekstrakcji skrobi, która jest następnie przekształcona w bioplimer.

Czy można jeść produkty z PLA lub karmić nimi zwierzęta?

PLA jest materiałem dopuszczalnym do kontaktu z żywnością i dobrze nadaje się do różnych zastosowań w opakowaniach, ale nie nadaje się do konsumpcji.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium