W razie problemów z telefonem prosimy o kontakt pod numer +48 533 988 445
suma: 0,00 zł do kasy
Kubki jednorazowe do gorących napojów 0
Kubki jednorazowe do gorących napojów

Jedno czy dwuścienne?

Kiedy kawa zostanie nalana do jakiegokolwiek jednorazowego kubka zaczyna stygnąć a utrzymanie kawy w idealnej temperaturze ma ogromny wpływ na postrzeganie aromatu i smaku kawy przez klientów kawiarni. Dlatego tak ważne są odpowiednio dobrane kubki, w których podawana jest kawa na wynos. Wybór takiego lub innego kubeczka do kawy może zmienić smak specjałów kawowych utrzymując temperaturę parzenia lub przyspieszając jej chłodzenie. Często wybór kubków na kawę na wynos przez właściciela kawiarni podyktowany jest względami estetycznymi a nie funkcjonalnością, ale żeby zapewnić komfort picia konsumentom warto zrozumieć różnice pomiędzy dostępnymi na rynku kubkami na kawę aby podjąć najwłaściwszą dla swojej firmy decyzję zakupową.

Czy zastanawiałeś się dlaczego niektóre kubki do kawy na wynos są mocniejsze niż inne? Dlaczego lepiej izolują? i nie potrzebujesz do nich dodatkowych opasek tekturowych aby uniknąć poparzenia. Różnica wynika z liczby warstw zastosowanych w kubku a konkretnie z tego czy kubek ma dwie warstwy czy jedną. Papier jest słabym izolatorem ciepła dlatego kubki o podwójnych ściankach są zazwyczaj bardziej wytrzymałe niż kubki jednościenne z cienką warstwą termoizolacyjną.

Kubki jednowarstowe z ścianką pojedyńczą blog

Kubki jednowarstwowe z pojedynczą ścianką

Kubki jednościenne są lekkie i niedrogie ale oferują niewielką izolację cieplną. Składają się z 1 warstwy materiału. Zazwyczaj wykonane są z powlekanego kartonu i są wygodną, lekką i opłacalną opcją dla kawiarni, cukierni i innych lokali gastronomicznych serwujących napoje gorące na wynos. Dzięki prostej konstrukcji są łatwiejsze w utylizacji i lepsze dla środowiska. W przeciwieństwie do podwójnych ścianek kubki papierowe jednościenne zapewniają niewielką ochronę po napełnieniu gorącym napojem, co utrudnia ich przenoszenie bez parzenia dłoni. Badania pokazują, że maksymalna temperatura płynu, przy której kubek o pojedynczej ściance może być wygodnie trzymany bez opaski tekturowej wynosi około 65C. Aby zapobiec nieprzyjemnemu efektowi parzenia dłoni można zaopatrzyć się w opaski tekturowe lub wkładać jeden kubek w drugi. Jednak dodatkowe koszty takiego rozwiązania zmniejszają opłacalność wyboru tego rodzaju kubków.

Kubki z podwójną ścianką blog

Kubki z podwójną ścianką do kawy gładkie

Kubeczki do kawy papierowe o podwójnych ściankach składają się z dwóch warstw materiału z cienką warstwą izolującą powietrze pomiędzy nimi, jest to efekt próżni jaki występuje między dwiema warstwami szkła w termosie. Efekt „podwójnej szyby” nie tylko utrzymuje ciepło kawy ale pozwala konsumentom przenosić ją bez konieczności stosowania dodatkowej opaski tekturowej. Kolejną zaletą jednorazowych kubków na kawę z podwójną ścianką jest ich wytrzymałość. Kubki z pojedynczą ścianką wydają się znacznie cieńsze a mocno chwycone mogą się poddać uciskowi. Wytrzymałość kubków termicznych do kawy z podwójna ścianką wynika z użytych materiałów i z jego wagi. Co z kolei wpływa na końcową cenę tego typu kubków. Są droższe od jednowarstwowych odpowiedników i nie są łatwe do recyklingu.

Kubki dwuwarstwowe karbowane

Do kategorii kubków dwuwarstwowych należą również kubki papierowe karbowane. Kubek karbowany składa się ze standardowego jednowarstwowego kubka z zewnętrzną warstwą wykonaną z tektury falistej. Ta warstwa nadaje kubkowi charakterystyczny efekt marszczenia i tak jak w przypadku kubków dwuwarstwowych o gładkiej powierzchni pomiędzy dwiema warstwami tektury znajduje się szczelina, która tworzy poduszkę powietrzną, pomagającą utrzymać ciepło kubka. Ponadto zewnętrzna falista powierzchnia kubka izoluje go spowalniając utratę ciepła. Kubek na kawę można wygodnie trzymać przez cały czas picia bez stosowania opaski tekturowej. Karbowanie na kubku może przebiegać pionowo, poziomo lub w kształcie litery S. Produkcja tego typu kubków nie jest skomplikowana, polega na przyklejeniu do kubka jednowarstwowego odpowiednio dociętego karbowanego arkusza.

Chociaż istnieją zalety i wady przedstawionych opcji to wybór połączenia zarówno kubków z pojedynczą ścianką jak i dwuwarstwowych może się okazać najlepszym rozwiązaniem. A rozgraniczeniem niech będzie wielkość oferowanej porcji napoju. Mniejsze napoje typu espresso będą szybciej skonsumowane więc wystarczy kubek jednowarstwowy. Ponieważ eleganckie kubki do kawy o podwójnych ściankach są droższe i ogólnie postrzegane jako „wyższej jakości” można je wybrać do większych i droższych napojów takich jak cappuccino, gorąca czekolada, latte, mokka. Ważne jest również rozważenie kosztów dodania opaski tekturowej do kubka jednowarstwowego. W większości przypadków połączenie kubków jednowarstwowych z opaską jest tańsze niż kubek dwuwarstwowy.

Fajne kubki do kawy jednościenne oraz z podwójną ścianką oferuje firma Dis-Pack Opakowania w swojej ofercie.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium