Innowacyjne opakowania ekologiczne 0
Innowacyjne opakowania ekologiczne

Rewolucyjne rozwiązania w świecie opakowań ekologicznych

Rosnący problem odpadów opakowaniowych wytwarzanych z tworzyw sztucznych staje się coraz bardziej widoczny i sprawia, że wielu producentów poszukuje innowacyjnych materiałów zastępczych oraz rozwiązań opakowaniowych, które nie będą oddziaływać negatywnie na nasze środowisko lub znacząco go zmniejszą. Czas pokaże czy przedstawione rozwiązania opakowaniowe wejdą na stałe do naszego życia czy też pozostaną intrygującą ciekawostką.

Opakowania ekologiczne z liści bananowca
Technologia liści bananowca została opracowana w 2010 roku przez 11 letniego chłopca w jego własnym laboratorium w Azji. Motywowany marzeniami o stworzeniu ekologicznego biomateriału, który zmniejszy ilość plastikowych odpadów opakowaniowych po kilku latach dopracował technologię, która pozwoliła na przechowywanie liści bananowca przez okres 1 roku bez użycia środków chemicznych. Dzięki tej technologii bananaleaftechnology liście bananowca zyskały lepsze właściwości fizyczne, stały się odporne na ekstremalne temperatury, zyskały zwiększoną wagę od pierwotnej i zachowują swoją naturalną zieloną barwę tworząc w ten sposób biodegradowalny materiał, z którego wytwarzane są ekologiczne naczynia takie jak talerze, kubki na napoje, rożki i tacki na żywność. I tak ze stosów liści bananowca, które wyrzucane były masowo jako śmieci powstała ekologiczna alternatywa dla opakowań plastikowych. Jak podaje Forbes opakowania  z liści bananowca wprowadziła do swojej sprzedaży sieć supermarketów w Tajlandii. Ten innowacyjny sposób pakowania warzyw i owoców spotkał się z bardzo pozytywnym oddźwiękiem podkreślając, że ten rodzaj opakowań może skutecznie zastąpić niektóre opakowania plastikowe przede wszystkim w krajach, gdzie liści bananowca są łatwo dostępne.

Opakowania ekologiczne z grzybów
To w 100% biodegradowalna i odnawialna alternatywa dla opakowań styropianowych. Ten podobny do styropianu materiał opakowaniowy składa się z korzeni grzybów i pozostałości rolniczych. Po użyciu można go rozłożyć w przydomowym kompostowniku. Wykorzystując naturalną siłę wzrostu grzybów, można wytwarzać opakowania przy minimalnym zużyciu energii. Proces produkcyjny Mushroom Packaging rozpoczyna się od zmieszania kiełków grzybów lub grzybni z sadzonkami lub innymi pozostałościami rolniczymi. Bez potrzeby stosowania lekkich, wodnych lub chemicznych dodatków grzybnia rośnie wraz z pozostałościami i wokół nich do pożądanej postaci opakowania. Po tygodniu wzrost jest zatrzymywany przez suszenie i obróbkę cieplną. Rezultatem jest w pełni naturalny materiał kompozytowy, który ma podobne właściwości materiałowe, jak syntetyczne tworzywa piankowe, takie jak styropian.

Opakowania ekologiczne ze skórki ziemniaka
Zespół włoskich projektantów Yankodesign opracował projekt jednorazowego opakowania na żywność ze 100% biodegradowalnego materiału jakim są skórki ziemniaka. Po zmiękczeniu i naturalnym wysuszeniu skórki ziemniaka (która składa się ze skrobi i włókien) materiał organiczny może związać się i stwardnieć w pożądany kształt stożka. Powstały materiał jest w całości wykonany z odpadów poprodukcyjnych i w 100% biodegradowalny. Po użyciu opakowanie ze skórki można ponownie wprowadzić do cyklu biologicznego, aby stało się pokarmem dla zwierząt lub nawozem dla upraw - w tym ziemniaków!

Butelki papierowe na wodę
To alternatywa dla plastikowych butelek, wykonana w 100% z materiałów pochodzących z recyklingu. Jak deklaruje producent w 98 % ulega naturalnej biodegradacji a w 65% podlega kompostowaniu. Celem firmy Paperwaterbottle produkującej takie butelki jest dopracowanie projektu tak, aby butelka w 100% ulegała kompostowaniu w kompostowniku przydomowym.

Jadalna membrana z wodą
To innowacyjna alternatywa dla klastycznych butelek plastikowych. Woda umieszczana jest w ekologicznej jadalnej membranie, która umożliwia picie nie generując odpadów. Producenci firma Ooho tego innowacyjnego produktu wykorzystują podwójną membranę do przechowywania wody na bazie dwóch składników: alginianu sosu, naturalnego zagęszczacza z alg oraz chlorku wapnia. Oba związki razem tworzą przeźroczystą ścianę żelu ale wystarczająco stałą, aby zachować płyn w środku. Materiał ten jest tańszy niż tworzywo sztuczne i produkcja jest również bardziej ekonomiczna. Czy membrany zrewolucjonizują świat butelkowanej wody?

Ekologiczne naczynia z naturalnych surowców takich jak wysłodki buraczane, len, konopie, soja
Naczynia jednorazowe wykonane z tych naturalnych surowców to innowacyjna alternatywa dla plastikowej zastawy stołowej. Dzięki firmie Bionus zyskują one nowe życie w postaci jednorazowych opakowań. Biodegradowalne naczynia są bezpieczne dla zdrowia i środowiska bez dodatku plastiku. W skład linii naczyń wchodzą talerze, miski, filiżanki i spodki do kawy. Naturalna barwa naczyń jednorazowych daje poczucie związku z naturą. Te jednorazowe naczynia nie tylko wyglądają naturalnie ale także są bardzo funkcjonalne. Można je przechowywać w zamrażarkach, podgrzewać w piekarniku i w kuchence mikrofalowej. Czy naczynia z materiałów pochodzenia roślinnego zastąpią tradycyjne talerze plastikowe czy kubki plastikowe do napojów?

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium